Sayfalar

12 Ocak 2016 Salı

Emin İlhan
Jeolog Dr. Emin İlhan* (1907-1990) Avusturyalıdır. 1956’dan önceki adı Erwin Lahn'dır.

Ülkemizde yıllar boyunca çeşitli devlet kuruluşlarında jeoloji mühendisi olarak görev almış; bu görevlerinin dışında birçok bilimsel araştırma ve gözlemler yapmış bir bilimadamıdır.

Emin İlhan'ın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümünde okuttuğu "Türkiye Jeolojisi" dersi için öğrencilerine hazırladığı ders notlarından oluşan bir kitabı var. ODTÜ Mühendislik Fakültesi 1976 yılında yayımlamış.

Kitabının önsözünde, Türkiye'de 36 yıldan beri jeolojik arazi çalışmaları yaptığından söz ediyor Emin Bey. Geçmiş zamanlarda memleketimizin ulaştırma ve konaklama koşullarının özellikle dağlık bölgelerde arazi çalışmalarını güçleştirdiğini söylerken; 1930 yıllarında Doğu Anadolu'daki çalışmaları sırasında birkaç gün kağnı arabası ile iş görebilmiş olmasını, o zaman fevkalade bir kolaylık olarak hissettiğini de hatırlıyor.

"Yeni buluşlar bizi, memleketimizin jeolojisi hakkındaki fikirlerimizi devamlı olarak değiştirmeye ve yenilemeye zorlayacaktır. Bugün Türkiye jeolojisi hakkında çizilebilen resim geçicidir. Bu durumu memleketimizin jeolojisi ile uğraşan herkes göz önünde tutmalıdır." diyor.

Emin Bey yaklaşık 40 yıl, o günlerin zor koşullarına rağmen bilim aşkıyla karış karış gezdi Türkiye'yi. Jeolojik oluşumların yanısıra şehir ve kasabaları, kültürel mirası da fotoğraf karelerine kaydetti. Sonra onları titizlikle albümlere yerleştirdi. Açıklamalar ekledi.

Benim elimde bulunan ona ait iki albümü dijital ortama geçirip; öncelikle jeoloji öğrencileri ve araştırmacılar olmak üzere herkes için,  internet ortamında görünür kılmak istiyordum. O, böyle düzenli bir arşiv hazırlamıştı; günümüz teknolojisi de buna olanak veriyordu, öyleyse yapılmalıydı. Böyle değerli bir miras tozlu raflarda kalmamalıydı.

Blogun içeriği zamanla zenginleşecek diye umuyorum. Elinizde değerli bilimadamımıza ait belge varsa ve eğer katkıda bulunmak isterseniz isminizle birlikte yayımlamaktan ya da sayfalarına link vermekten mutluluk duyacağım. Yine bu çağrıyı daha çok kişiye ulaştırmak isterseniz, aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. 

Emin Bey'in özel hayatıyla ilgili bilgilere blogdaki diğer başlıklar altında yer verdim. Yeni bilgiler toplandıkça bunlara ekleyeceğim.

Tamay Açıkel


* Dr. Emin İlhan'ın, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Yayınlarından 1976 yılında çıkan "Türkiye Jeolojisi" adlı bir kitabı vardır. Bu kitap internetteki sahaf sitelerinden temin edilebiliyor.

3 yorum:

 1. Merhaba,

  Emin İlhan Bey hakkında bu güzel bloğu hazırladığınız için teşekkür ederim.
  Elinize sağlık.

  Kendisi hakkında size bazı bilgiler vermek istiyorum.

  E. İlhan beyin, Türkiye ve yurtdışında yayınlanmış, 130 kadar çalışması vardır. Bunların 30 kadarı yurtdışında yayınlanmıştır. Belirleyebildiğim kadarıyla 75 makalesi, 47 raporu ve 5 kitabı vardır. Kitaplardan 3, raporlardan 1 ve makalelerden 8'i başka yazarlarla birlikte hazırlanmıştır. Son yayını 1976 yılında basılan Türkiye Jeolojisi Kitabıdır (ODTÜ Mühendislik Fakültesi Yayın No:51). Kitabın önsözü Akçay'da 1974 yılı Haziranında yazılmış ancak basımı 1976 yılında tamamlanabilmiştir.

  Kendisi aynı zamanda Türk Coğrafya Kurumu'nun üyelerinden birisidir. Kurum ile ilişkisi 40lı yıllarda başlamıştır, ama epey sonra 6/12/1965 tarihinde kuruma üyelik için başvurmuştur. Kurumun çeşitli kongre ve sempozyumlarında, toplantılarında konuşmalar yapmıştır, bazı çalışmaları makale olarak kurumun yayını olan Türk Coğrafya Dergisi'nin çeşitli sayılarında ve diğer bazı kurum yayınlarında basılmıştır. Bu şekilde 7-8 çalışması vardır. Bendeki bilgilere göre 73 yılına kadar üyeliği devam etmiş görünüyor. Ancak sonrasını bilmiyorum.

  Elimde ne yazık ki hayat hikayesi hakkında çok fazla bilgi yok. Türkiye'ye gelişi, göreve başlaması, çalışma dönemleri, görev yerleri ve zamanları, özel hayatı vb. gibi ayrıntılı bilgiler yok. Bunlar mevcut olsa hakkında ayrıntılı bir biyografi hazırlamak ve yayınlamak isterim, böylece yeni nesil bu çalışkan ve verimli bilim insanını yakından tanıma fırsatı bulmuş olur.

  Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.
  Selamlarımla.

  Prof. Dr. Harun TUNÇEL
  harun.tuncel@bilecik.edu.tr
  Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
  Coğrafya Bölümü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Harun Bey,

   Nazik yorumunuza, verdiğiniz önemli bilgilere çok teşekkür ederim. Emin Bey'in ülkemizde jeoloji biliminin gelişmesine ne büyük katkıları oldu, gösterdiğim çabanın sözü mü olur?

   Emin Bey'in eşi Ayşe İlhan'ın ilk evliliğinden çocuklarıyla akrabalığım, beni özel yaşamıyla ilgili daha fazla bilgiye ulaştırdı. Bunların bir kısmını eklemiştim, devamını da hazırlıyorum. Ayşe Hanım'ın sağlığında bir akademisyen kendisini ziyaret etmiş; üniversitede Emin Bey için özel bir bölüm ayıracağını söyleyerek birçok fotoğraf, birçok değerli belge almış. Bunları tarayıp hemen iade edeceğini söyleyerek tabii. Sonra ne gelen ne giden... Elimizde birkaç da fotoğraf olsaydı keşke.

   Sizden gelen bilgileri de Emin Bey'in bilimsel çalışmalarıyla ilgili bölüme ekleyeceğim.

   Teşekkürler.

   Tamay Açıkel

   Sil
 2. Tamay Açıkel hanım efendi, merhaba çalışmalarınızı çok beğendim ve takdir ettim. Emin Bey 1939 Erzincan depreminden sonra Ordu'ya da gelmiş incelemeler yapmış, güzel ve açık bir rapor hazırlamış.
  Benim sizden ricam Ayşe İlhan hanımefendinin evlendiği ünlü Ordu'lu Avukat Süreyya Bucak ile ilgili fotoğraflar evlilik hayatı vs bilgileri heyecanla araştırıyor ve arıyorum. Vahap Süreyya Bucak Ordu'nun ilk yüksel tahsil yapan önemli bir Avukatıydı. Vahap Süreyya Bucak'ı araştırıp hayatını yayınlamak istiyorum.Bana bu konuda yardımcı olursanız size çok minnettar kalacağım. selam ve hürmetler sunarım. İletişim için email adresim: hnagy@mynet.com

  YanıtlaSil