Sayfalar

7 Ocak 2016 Perşembe

Prof. Dr. Harun TUNÇEL'in yorumu, ek bilgilerMerhaba,

Emin İlhan Bey hakkında bu güzel bloğu hazırladığınız için teşekkür ederim.
Elinize sağlık.

Kendisi hakkında size bazı bilgiler vermek istiyorum.

E. İlhan beyin, Türkiye ve yurtdışında yayınlanmış, 130 kadar çalışması vardır. Bunların 30 kadarı yurtdışında yayınlanmıştır. Belirleyebildiğim kadarıyla 75 makalesi, 47 raporu ve 5 kitabı vardır. Kitaplardan 3, raporlardan 1 ve makalelerden 8'i başka yazarlarla birlikte hazırlanmıştır. Son yayını 1976 yılında basılan Türkiye Jeolojisi Kitabıdır (ODTÜ Mühendislik Fakültesi Yayın No:51). Kitabın önsözü Akçay'da 1974 yılı Haziranında yazılmış ancak basımı 1976 yılında tamamlanabilmiştir.

Kendisi aynı zamanda Türk Coğrafya Kurumu'nun üyelerinden birisidir. Kurum ile ilişkisi 40lı yıllarda başlamıştır, ama epey sonra 6/12/1965 tarihinde kuruma üyelik için başvurmuştur. Kurumun çeşitli kongre ve sempozyumlarında, toplantılarında konuşmalar yapmıştır, bazı çalışmaları makale olarak kurumun yayını olan Türk Coğrafya Dergisi'nin çeşitli sayılarında ve diğer bazı kurum yayınlarında basılmıştır. Bu şekilde 7-8 çalışması vardır. Bendeki bilgilere göre 73 yılına kadar üyeliği devam etmiş görünüyor. Ancak sonrasını bilmiyorum.

Elimde ne yazık ki hayat hikayesi hakkında çok fazla bilgi yok. Türkiye'ye gelişi, göreve başlaması, çalışma dönemleri, görev yerleri ve zamanları, özel hayatı vb. gibi ayrıntılı bilgiler yok. Bunlar mevcut olsa hakkında ayrıntılı bir biyografi hazırlamak ve yayınlamak isterim, böylece yeni nesil bu çalışkan ve verimli bilim insanını yakından tanıma fırsatı bulmuş olur.

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.
Selamlarımla.

Prof. Dr. Harun TUNÇEL
harun.tuncel@bilecik.edu.tr
Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder